O Kampanii

Kampania poświęcona jest parom żyjącym de facto w związkach partnerskich bez formalnego i prawnego ich rozpoznania

Przekaz akcji skierowany jest do dwóch grup i ma ona spełnić dwa zadania:

  • Zachęcić do publicznej wypowiedzi wszystkich tych, którzy uważają, że najbliższe sobie osoby nie powinny być przez państwo traktowane jak osoby sobie obce.
  • Zapoznać osoby, którym związek dwóch kobiet lub dwóch mężczyzn jawi się czymś niepokojącym, z fragmentami z życia takiej pary - takimi, jak wspólnie spędzone poranki, spacery, sceny zazdrości, rocznicę związku świętowaną w gronie rodziny i przyjaciół. Być może momenty te wydadzą się osobom sceptycznym znajome i zdołają się wpasować w ich obraz świata oswojonego i przyjaznego.

Impulsem do zabrania głosu i wyrażenia poparcia jest 90 sekundowy spot przedstawiający dzień z życia młodej kobiety – widzimy jej przebudzenie, czułe spojrzenie do kamery, chwile radości i smutku, kłótni i pojednania. Sceny te oglądane z perspektywy najbliższej osoby oddają bliskość i czułość pomiędzy kochającą się parą: w mieszkaniu, na spacerze, podczas modlitwy.

Z intymnością i ciepłem ukazywanym w obrazie kontrastuje narracja słowna: budzę się przy kimś obcym … śmieję się z kimś obcym… z kimś obcym obchodzę kolejną rocznicę naszego związku. Dlaczego z kimś obcym? Bo w świetle polskiego prawa osoby żyjące w związkach partnerskich są dla siebie zupełnie obce.

Film ten, rozpowszechniany w mediach społecznościowych, dotrze do setek tysięcy użytkowników, a przykład osób publicznych popierających naszą akcję zachęci je do stworzenia na tej stronie internetowej galerii własnych zdjęć oraz imiennej księgi wpisów. Wszystko to razem, w połączeniu z oddźwiękiem medialnym, pokaże nam samym - obywatelom naszego kraju, ale również decydentom odpowiedzialnym za kształtowanie systemu społeczno-prawnego - jak wielka jest potrzeba wprowadzenia w Polsce instytucji związków partnerskich.

Setki tysięcy par dwupłciowych...

...które mają możliwość zawarcia małżeństwa nie decydują się na ten krok i pragnie nowego rozwiązania w systemie prawnym - instytucji związków partnerskich, która sankcjonowałaby ich wspólne pożycie. Setki tysięcy par jednopłciowych, które budują wspólną przyszłość i biorą na siebie odpowiedzialność za drugą osobę, pragnie instytucji związków partnerskich, która stanowić będzie prawne rozpoznanie ich wspólnego pożycia. Z badań KPH z 2012 roku wynika, że blisko 50% osób nieheteroseksualnych jest w związkach, z czego ponad 40% jest w związkach trwających dłużej niż 3 lata. Dodatkowo, 87% osób LGB zdecydowałoby się na formalizację swojego związku, gdyby miały taką możliwość.

Pośród osób publicznych wspierających kampanię PopieramZwiazki znaleźli się już między innymi Kamilla Baar, Agnieszka Graff, Tomasz Iwan, Kora, Władysław Kowalski, Andrzej Mleczko, Katarzyna Nosowska, Maja Ostaszewska, Kamil Sipowicz, Natalia Siwiec, Maciej Stuhr, Kazimiera Szczuka, Dorota Wellman, Dorota Zawadzka, Mirosław Zbrojewicz oraz Jacek Żakowski.

Kampania społeczna zrealizowana została z środków Kampanii Przeciw Homofobii, w tym: z 1% podatku przekazanego przez darczyńców w roku 2013 na KPH, z darowizn od osób indywidualnych przekazywanych na konto bankowe oraz przez portal crowdfundingowy Polak Potrafi, oraz z programu Council of Europe LGBT Project z priorytetu „zwiększanie świadomości i poparcia społecznego dla praw osób LGBT”. Wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się powstania kampanii serdecznie dziękujemy!